Avustralya Göçmenlik İşlemleri / Bölüm 1

Hayatında radikal bir değişiklik yaparak Avustralya’ya taşınmak, Avustralya’da yaşamak, Avustralya’da çalışmak, hatta belki ilerleyen dönemlerde Avustralya vatandaşlığı almak ve bu sebeple Avustralya göçmenlik şartları hakkında detaylı bilgi sahibi olmak isteyen ancak sürece nereden başlayacağını bilemeyenleri buraya alalım…

Avustralya Nitelikli Göçmenlik Programı başvurularınızı kendiniz yapabileceğiniz gibi, göçmen danışmanlığı mesleğini düzenleyen ve yöneten Avustralya’daki yetkili tek kuruluş olan Göçmen Danışmanı Kayıt Otoritesi (MARA – Migration Agents Registration Authority) tarafından resmi olarak yetkilendirilmiş Avustralya Göçmenlik Ajansları aracılığıyla da işlemlerinizi sürdürebilirsiniz. Bu konuda MARA kaydı olmayan danışmanlık firmalarından destek almak da mümkün tabi.

Biz, risk almak istemediğimiz ve süreci itinayla takip edecek yeterli zamanı bulamayacağımızı düşündüğümüz için MARA kaydı olan bir göçmenlik ajansı ile çalışıyoruz. Ancak işlemlerimizi bizim adımıza bir başkasının takip etmesinin de ciddi bir maddi bedeli var tabi. (Danışmanlık firmamızla yaşadığımız süreci ve ücretle hakkındaki bilgileri başka bir yazıda anlatacağım.)

“Başvurumu da takibini de kendim yaparım” diyenler için bu yazı bir başlangıç noktası olabilir diye düşünüyorum.

AVUSTRALYA GÖÇMENLİK BAŞVURUSU İÇİN İLK ADIM NE OLMALI?

Bu süreçte en fazla karşılaşacağınız bir kaç tabirin neyi ifade ettiğini öğrenmek, sanırım ilk adımı atmak için en doğrusu olacaktır.

Expression of Interest (EOI) : Avustralya nitelikli göçmenlik için vize başvurusunda bulunmayı planlayan kişilerin sahip oldukları niteliklere göre doldurmaları gereken, elektronik bir formdur. Ancak EOI, vize başvurusu yerine geçmez. Sadece sizin nitelikli göçmenlik için vize başvurusunda bulunmak istediğinizi gösterir. Bu formu doldurarak Avustralya hükümetine, eyaletlere ve işverenlere “ben kalifiye bir çalışanım ve ülkenizde çalışmak istiyorum”u haber vermenin bir yoludur aslında. Böylece Avustralya hükümeti ve diğer kurumlar tarafından farkedilip davet alma şansı yaratmış olursunuz. Tabi böyle bir davet almama ihtimaliniz de var. EOI’de belirtmeniz gereken nitelikleriniz;

Temel kişisel bilgileriniz

 • Mesleğiniz

 • İş tecrübeleriniz

 • Eğitimleriniz

 • İngilizce bilginizin seviyesi

 • Mesleğinizle ilgili sahip olduğunuz niteliklerin detayları

 • İş ve yatırım tecrübeleriniz

SkillSelect : Avustralya hükümetinin göçmenlik başvurularını takip ettiği ve ve adaylara vize başvurusu için davet gönderdiği online sistemdir.

Medium and Long-term Strategic Skills List (MLTSSL) [Eski adıyla Skilled Occupation List (SOL)] : Avustralya hükümetinin genel olarak ihtiyaç duyduğu meslekleri yayınladığı listedir. Eğer mesleğiniz bu listede yer alıyorsa, herhangi bir sponsorluğa ihtiyacınız olmadan puan bazlı bireysel yani 189 no’lu vize başvurusunda bulunabilirsiniz.

Short-term Skilled Occupation List (STSOL) [Eski adıyla Consolidated Sponsored Occupation List (CSOL)] : Avustralya Eyaletleri ve Bölgeleri’nin ihtiyaç duyduğu meslekleri yayınladığı ve MLTSSL‘de bulunmayan mesleklerin bulunduğu listedir. Mesleğiniz bu listedeyse, eyalet ya da bölge sponsorluğu alarak 190 no’lu vize başvurusunda bulunabilirsiniz.

Eğer mesleğiniz MLTSSL‘de yer almıyorsa, başvuru ümidinizi kaybetmeden önce STSOL listesini mutlaka kontrol edin. Zira bizim başvuru yapacağımız meslek MLTSSL’de (biz başvururken SOL olan listede) değil STSOL’de (biz başvururken CSOL olan listede) yer alıyor. Tek fark, MLTSSL yerine STSOL’de yer alan bir mesleğe sahipseniz, öncelikle mutlaka eyalet sponsorluğu ya da bölge sponsorluğu almanız gerekiyor. Aksi durumda nitelikli göçmenlik başvurusunda bulunmanız mümkün olmuyor.Önemli bir detay daha; her iki liste de ülkenin ve eyaletlerin ihtiyaçları doğrultusunda değişiklik gösterebiliyor. MLTSSL, çoğunlukla her yılın Temmuz ayında güncellenirken, eyalet sponsorluğu için yayınlanan listeler eyaletlerin ihtiyaçlarına göre düzensiz aralıklarla değişebiliyor. Güncel MLTSSL ve STSOL listelerine BURADAN ve BURADAN ulaşabilirsiniz.

Ancak mesleğiniz hangi listede bulunursa bulunsun, “benim mesleğim budur” beyanınız yeterli olmuyor. Yaptığınız işin, listelerde bulunan ve Avustralya hükümetinin beklentileriyle örtüştüğünü onaylayan ve Mesleki Denklik Belgesi almak için başvurmanız gereken resmi kurumlar bulunuyor. (Bu onay sürecinin nasıl ilerlediği de başka bir yazının konusu olacak.)

AVUSTRALYA GÖÇMENLİK İÇİN BAŞVURULACAK VİZE TÜRÜ NASIL BELİRLENİR?

İşte bu kısım oldukça kritik. Hatta bize göre, tüm alternatifleri inceleyip hangi vizeye başvurabileceğinizi netleştirdiğiniz noktada işin büyük bir kısmını halletmiş oluyorsunuz. Eğer bir danışmanınız varsa, sahip olduğunuz niteliklere göre hangi vize türünün size daha uygun olduğuyla ilgili bir yönlendirmede bulunuyor. Fakat başvuruyu bireysel olarak yapacaksanız, olası tüm alternatifleri tarayıp en uygun seçeneği bulma işi size kalıyor. X vize türüne başvuruda bulunup red alma riskiniz varken, Y vize türüne başvurduğunuzda kabul edilme ihtimaliniz olduğu için, hem nakdinizi hem de vaktinizi boşa harcamamak, üstüne bir de red cevabı alıp moral bozukluğu yaşamamak adına hangi vizeye başvuracağınızı baştan doğru seçmeniz oldukça önemli.

Göçmenlikle ilgili tüm sorularınıza (hatta fazlasına) yanıt bulabileceğiniz gibi farklı vize seçenekleri hakkında bilgi toplayabileceğiniz yegane kaynak; Avustralya hükümetinin Göçmenlik ve Sınır Koruma Departmanı (Australian Government Department of Immigraiton and Border Protection)’ nın resmi internet sitesine BURAYI tıklayarak ulaşabilirsiniz. İlgili kaynakta, Avustralya’nın toplam 67 farklı vize türü bulunduğu belirtilmiş. Bu vizeler içinden kendinize en uygun olanı seçebilmeniz için bir de “vize bulucu” uygulama hazırlamışlar. Ancak uygulamanın doğru çalıştığını söylemek pek de mümkün değil. Zira kendi bilgilerimizi yazdığımızda, başvuruda bulunacağımız vize türü çıkmadığı gibi, bizimle ilgisi olmayan vize türleri çıktı karşımıza. İlgili uygulamada, “sığınma talep eden mülteciler, risk altındaki kadınlar, acil kaçışlar” için bile ayrı vize türleri mevcut.

Tabi biz bu özel durumlara ait vizelerden değil, kendimiz başvuracağımız için araştırdığımız, çalışma ve nitelikli göçmenlik vizelerinin, bordrolu profesyoneller için uygun olan türlerinden bahsedeceğiz.

AVUSTRALYA NİTELİKLİ GÖÇMENLİK VİZE TÜRLERİ

İŞVEREN SPONSORLUĞU İLE ALINABİLEN VİZELER

Bu vizelerden birine başvurabilmek için, Avustralya’da bir işverenin sponsorluğunu almanız yani bir işveren tarafından davet edilmeniz gerekiyor.

 • İşveren Sponsorluğunda Nitelikli Göçmenlik Vizesi (Employer Nomination Scheme Visa / Subclass 186)

 • Özel Bölge Sponsorluğunda Göçmenlik Vizesi (Regional Sponsored Migration Scheme visa / Subclass 187)

 • Geçici (Uzun Süreli) Nitelikli Çalışma Vizesi (Temporary Work (Long Stay) (Skilled) Visa / Subclass 457)

BAĞIMSIZ YA DA EYALET / BÖLGE SPONSORLUĞU İLE ALINABİLEN VİZELER

Bu vizelerden birine başvurabilmek için, Avustralya’da bir işveren sponsorluğu şartı aranmamıyor. Yani Avustralya’da şimdiden sizi bekleyen bir iş ve işvereniniz yoksa, bu vize tiplerinden birine başvurmanız uygun olacaktır. Ancak isimlerinden de anlaşılabileceği gibi, bu vizelere bağımsız olarak (yani sponsorluk olmadan), ya da bir eyaletten / bölgeden sponsorluk almak şartıyla başvurabilirsiniz.

 • Bağımsız Nitelikli Göçmenlik Vizesi (Skilled Independent Visa / Subclass 189)

 • Eyalet Sponsorlu Nitelikli Göçmenlik Vizesi (Skilled Nominated Visa / Subclass 190)

 • Özel Bölge Sponsorluğunda Nitelikli Göçmenlik Vizesi (Skilled Nominated Or Sponsored (Provisional) Visa / Subclass 489)

Avustralya Nitelikli Göçmenlik Programı‘na katılmak için uygun olup olmadığınızı, katılabilecek durumdaysanız da kabul edilme şansınızı belirleyen farktörlerin neler olduğunu öğrenmek isterseniz, buyrun BÖLÜM 2‘ ye…

 ÖNEMLİ HATIRLATMA :  Avustralya hükümetinin göçmenlikle ilgili meslek listeleri, aradığı nitelikler, diğer tüm koşullar ve detaylar zaman içinde değişiklik gösterebiliyor. Elimizden geldiğince güncel duruma göre detaylı bilgilendirme yapmaya çalışıyoruz ancak yine de son durumu resmi göçmenlik sayfasından kontrol etmenizde fayda olacaktır. İlgili sayfaya BURADAN ulaşabilirsiniz.

10 thoughts on “Avustralya Göçmenlik İşlemleri / Bölüm 1

 1. merhabalar biz de sizin gibi vize basvuru surecindeyiz fakat daha yeni oldugumuz icin tam olarak nereden baslyacagimizi bilmiyoruz. bir vize danismanlik firmasi ile calismak icin bilgilerimzi gonderdik gelen cevapta asagida belirttigim mesleklere uygun oldugumuzu soylediler biz de sistemden bilgilrimizi girdik fakat vize olarak 189 mu 190 a mi basvurmamiz lazim bilemedik yardimci olursaniz cok seviniriz.

  Director (Film, Television, Radio or Stage) 212312 STSOL 186 (DE), 190, 407, 457, 489 (S/T) VETASSESS
  Program Director (Television or Radio) 212315 STSOL 186 (DE), 190, 407, 457, 489 (S/T) VETASSESS
  Artistic Director 212111 STSOL 186 (DE), 190, 407, 457, 489 (S/T) VETASSESS

  1. Merhaba,
   Size önerilen 3 meslek de STSOL listesinde yani eyalet sponsorluğu gerektiren listede. Bu sebeple 190 no’lu vizeye başvurabilirsiniz.
   189 no’lu vizeye başvurabilmeniz için mesleğinizin MLTSSL listesinde, yani eyalet sponsorluğunun şart olmadığı listede olması gerekiyor.
   Başvuru sürecinizde kolaylıklar ve güzel haberler almanızı dileriz.
   Sevgilerimizle..

 2. is makinasi(ekskavator) kullaniyorum lise mevzunuyum esim ise universite mevzunu ingililizcemiz yeterli seviyede acaba gocmenlik vizesi alabilirmiyiz

  1. Detaylıca yazdığımız yazılarda bu bilgileri bulabileceğinizi düşünüyoruz.

 3. Merhaba Elektronik Haberleşme 2 yıllık meslek yüksel okulu bitirdim, 5 senelik , Telefon tablet,barkod okuyucu ve mobil yazıcı işlerinden çalıştım. Daha sonra uzaktan endüstri mühendisliği okudum fakat iş tecrübem yok. Elektronik teknikeri olarak avusturalyaya gitme ihtimalim varmıdır ? İngilizcem B1 seviyesinde dahada ilerleticem .
  Cevabını için teşekkürler

  1. Merhaba,
   Biz değil, profesyonel bir göçmenlik danışmanının bile “olur/olmaz” diyebilmesi için bu kadar bilgi maalesef ki yeterli değil. Ancak “İhtimal”den bahsediyorsanız, ihtimal elbette ki var.
   Almak istediğiniz vizenin türü, durumunuza özel olarak değişiklik gösterecektir. Niyetiniz kalıcı oturma ve çalışma izni almak ise bahsettiğiniz koşullar bunun için çok da uygun olmayabilir.
   Yeni mezun ya da öğrenci vizeleri gibi diğer alternatifleri araştırmanızı önerebiliriz. Umarız ki durumunuza uygun bir vize ile hayallerinize doğru yol alabilirsiniz..
   Sevgiler

 4. Merhaba, Software Engineer nitelikli göçmenlik işleri arasında yalnız Türkiye’de böyle bir lisans programı olduğu gibi bilgisayar mühendisliği mezunları da bu işi yapıyor. Bilgisayar mühendisliği lisansı sahibi olarak bu skille dahil olabilir miyim? Hali hazırda uygulama geliştirme yapıyorum.

  1. Merhaba,
   Maalesef ki bilgi sahibi olduğum bir konu değil, sadece yorumumu paylaşabilirim.
   Eşimin başvurusundan yola çıkacak olursak, işletme mezunu biri olarak uluslararası bir şirkette satış yöneticisi olarak çalışıyor. Danışmanımız bize denklik alamayabileceğimizi söylemişti ancak biz de ona bu kadar spesifik bir konunun Türkiye’de bir lisans programı olmadığını iletmiştik. Nihayetinde eşimin işletme lisansı mesleği ile ilgili bulundu ve denklik alabildik.
   Sanırım ve umarım benzer durum sizin için de geçerli olacaktır.
   Sevgiler

   1. Merhaba;
    30 yaşındayım İngilizce İşletme bölümü mezunuyum. IELTS’ten 7 almak için çalışmalarıma devam ediyorum. İş tecrübesi olarak 2008-2012 arası bankada çalıştım. Şu anda ise 4 yıldır Eşim ile birlikte özel bir müzik kursu işletmekteyiz. Vergi levhası benim adıma ve resmiyette kurucu/kurum müdürü olarak görünüyorum. Bu şartlarda hangi alanlardan mesleki denklik alabilirim acaba ? İşletme ucu çok açık bir alan çünkü. Bu konuda kafam gerçekten çok karıştı.
    Eşinizin İşletme mezunu olduğunu belirtmişsiniz o yüzden belki bilginiz vardır diye size danışmak istedim. Cevabınızı heyecanla bekliyor olacağız.
    Teşekkür ederim.

    1. Merhaba,
     Kasım 2018 hayatımız için çok büyük bir dönüm noktasıydı ve günler inanılmaz bir hızla geçti. Ancak normal düzenimize geri dönüyor gibiyiz. Bu sebeple geç dönüşümüz için kusura bakmayın lütfen.
     Ancak yorumunuzu daha erken görmüş olsaydık bile çok anlamlı ve net bir cevap verebileceğimizi sanmıyorum. 🙁
     Sadece şunu söyleyebilirim ki bankacılıkla müzik eğitim kurumu işletmeciliği bambaşka 2 meslek olduğu için birindeki tecrübenizi diğerinize eklemeyeceklerdir. Onun için sadece birini meslek olarak kabul edip o meslek kodu üzerinden ilerlemenizi ya da mümkünse eşiniz adına başvuru yapmanızı tavsiye ederiz.
     Müsait bir zamanınızda başvurunuzun son durumuyla ilgili bilgi verebilirseniz seviniriz.
     Sevgiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 × 5 =